A Servian híradása szerint a legelésző juhok és szarvasmarhák világszerte csökkentheti a dinitrogén-oxid, azaz nevetőgáz kibocsátást, mely meglehetősen erő üvegházhatású gáz.
Tovább bővítve a mezőgazdaság és a globális felmelegedés közötti kapcsolatról szerzett ismereteket, a Nature folyóiratban megjelent cikk szerint, az állatállomány segíthet korlátozni azokat a talajban élő baktériumokat, melyek a nevetőgázként is ismert dinitrogén-oxidot előállítják.
„Általánosságban feltételezhető volt, hogy az állatállomány növelésével erősítjük a dinirtogén-oxid kibocsátását. Ez nem így van," mondta Klaus Butterbach-Bahl, a német Karlsruhe Műszaki Intézettől, aki cikk egyik szerzője volt.
A nevetőgáz az egyik olyan felmelegedést okozó gáz, mely az állatokhoz kapcsolódik, és a tudósok szerint további vizsgálatokra van szükség, hogy lássák a mezőgazdaság egészének hatását a klímaváltozásra.
Ennek a gáznak a kibocsátása 6-8 százalékban felelős az emberiség okozta globális felmelegedésért, ezzel a harmadik legveszélyesebb üvegházhatású gázt testesítve meg a szén-dioxid és a metán után.
A becslések szerint a mérsékelt övi legelők ebből 1-2 %-ért felelősek.
További érdekes és megdöbbentő adatok a Servian Energy rovatában